Gitara, combo, wzmacniacz?

Coraz większa grupa osób decyduje się na grę na instrumencie, a choć sklepy muzyczne posiadają bardzo bogaty asortyment, to najczęściej wybieranym instrumentem od lat pozostaje gitara.

Choć gitarę można podzielić na cztery rodzaje, to najpopularniejsza jest bez wątpienia gitara elektryczna. Sam instrument to jednak nie wszystko, ponieważ należy go nagłośnić. W tym celu gitarzyści najczęściej sięgają po combo gitarowe, nazywane również wzmacniaczem lub piecem.
Czy każdy wzmacniacz gitarowy nada się do naszej gitary elektrycznej? Tak, ale warto wiedzieć czym się kierować w wyborze odpowiedniego sprzętu.
Warto ustalić sobie budżet jaki możemy wydać, oraz to jakie gatunki muzyczne nas interesują.

Pierwsze combo nie powinno być duże, ale wielkość głośnika ma już znaczenie.
Doskonałym wzmacniaczem na początek jest Kustom KG112 FX. Model ten posiada dwunastocalowy głośnik, który bardzo naturalnie oddaje tony niskie, średnie i wysokie. Dodatkowo wzmacniacz posiada wbudowany pogłos i efekt delay, które wypełnią brzmienie i pozwolą na eksperymentowanie z dźwiękiem. Kustom KG112 FX posiada bardzo przyjemnie brzmiący czysty kanał, oraz przester, który pozwala na ostrzejsze rockowe granie.

Efekty gitarowe pozwalają na zabawę z dźwiękiem i tworzenie nowych brzmień, a niektóre comba gitarowe posiadają wiele wbudowanych efektów. Dobrym przykładem jest między innymi Fender Mustang, który posiada  możliwość tworzenia własnych presetów zbudowanych na różnych symulacjach wzmacniaczy oraz efektach, takich jak reverb, delay, overdrive, chorus, tremolo, pitch shifter i wiele innych. Fender Mustang to także domowe studio nagrań, ponieważ można połączyć go z komputerem za pomocą wejścia USB.

Nagłośnienie gitarowe jest niezwykle ważne, dlatego warto wiedzieć czym się kierować podczas wyboru wzmacniaczy. Dobre combo nie musi być drogie, a sprzęt firm takich jak Kustom, Fender, Crate czy Laney tego najlepszym przykładem.