Wybieramy monitory studyjne

Jak wybrać monitory studyjne?

Kiedy szukamy nowych monitorów do naszego studia, oczekujemy od nich przede wszystkim dokładnej i liniowej reprezentacji naszych projektów muzycznych. Obojętnie czy nagrywamy, edytujemy, miksujemy czy masterujemy, nasze monitory mają ogromny wpływ na to, jak dobrze materiał zabrzmi na słuchawkach, w samochodzie, na telewizorze albo gdziekolwiek będzie on odtwarzany. Jako, że trudno zawrzeć w krótkim poradniku wszystko na temat wyboru odpowiednich monitorów studyjnych, warto skontaktować się z odpowiednimi ekspertami. Jednak zanim to uczynimy, warto zorientować się w temacie.

Aktywne vs pasywne

W dzisiejszych czasach na rynku spotkamy ogromną ilość aktywnym monitorów studyjnych, podczas gdy wszystko zaczęło się i opierało przez lata na konstrukcjach pasywnych. Ponieważ jeden typ, nie jest znacząco lepszy od drugiego, ważne jest żeby znać pomiędzy nimi różnice.

Monitory pasywne są z założenia modułowe, czyli do działania wymagają dobrania odpowiednio dopasowanego wzmacniacza. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że jeżeli posiadamy sprawdzony wzmacniacz, któremu ufamy pod względem liniowości i ogólnego brzmienia, możemy go wykorzystać do napędzenie odpowiednich monitorów pasywnych. Mamy po prostu większą możliwość skonfigurowania naszego zestawu.

Z kolei aktywne monitory posiadają, posiadają wbudowany weń wzmacniacz. Rozwiązanie to posiada kilka zalet, takich jak brak potrzeby posiadania osobnego sprzętu w racku (wzmacniacza i krosownicy) oraz fakt, że wewnętrzny wzmacniacz jest specjalnie dopasowany do zamontowanych w monitorze głośników. Niezliczona ilość profesjonalnych studii nagraniowych na całym świecie jest wyposażona w aktywne systemy monitorowe. Jeżeli więc nie mamy konkretnego powodu, żeby używać systemu pasywnego, najprawdopodobniej docenimy wygodę jaką dają monitory aktywne.

Budowa głośników

Spotkamy wiele typów materiałów użytych do konstrukcji głośników, od papieru przez nylon aż do stopu aluminium. Producenci nieustannie wprowadzają ulepszenia do swoich konstrukcji. Jeżeli jesteśmy zainteresowani właściwościami konkretnych materiałów, możemy znaleźć na ten temat ogromną ilość informacji. Jednak zatrzymajmy się na moment. Czy naprawdę interesuje nas z czego to wszystko jest wykonane?

Użyte kompozyty ogrywają wielką rolę jak chodzi o brzmienie głośnika, jednak czy ktoś kupuje monitory studyjne w oparciu o konkretny materiał użyty do ich produkcji? Warto mieć świadomość “co jak gra”, ale jeżeli oprzemy na tym swoje poszukiwania zamiast skupić uwagę w jakim celu danych materiał został użyty, szybko możemy wpaść w błędne koło.

Rodzaj obudowy: otwarta czy zamknięta?

Wiele mniejszych monitorów studyjnych oraz kilka większych, mają budowę otwartą, co pomaga rozszerzyć zakres niskich częstotliwości (czyli basu). Może to być zaletą, jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie może charakteryzować się mniejszą precyzją od konstrukcji zamkniętych. Z kolei obudowy zamknięte mogą mieć problem z wprowadzaniem zniekształceń niskich częstotliwości przy wysokim natężeniu dźwięku. Praktycznie rzecz ujmując, to czy monitor jest zamknięty czy też otwarty, nie powinno być głównym czynnikiem podczas jego wyboru, pod warunkiem że oferuje interesujący nas zakres częstotliwości.

Korektor oraz inne dodatkowe funkcje

Dużo producentów monitorów studyjnych wyposaża je w wbudowany korektor częstotliwości, żeby lepiej dopasować ich brzmienie do naszego pomieszczenia. Niektóre są nawet wyposażone w cyfrowe procesory akustyczne, które pomogą zooptymalizować brzmienie w naszej akustycznej przestrzeni. Wszystko to są przydatne dodatki, jednak należy pamiętać, że nie oszukamy praw fizyki. Equalizer oraz procesor akustyczny może pomóc w poprawie brzmienia do pewnego stopnia. Reszta zależy od tego jak zaadoptujemy nasze pomieszczenie.

Wpływ pomieszczenia na brzmienie monitorów

Należy pamiętać, że niemal niemożliwe jest stwierdzenie jak para monitorów zabrzmi w naszym pomieszczeniu. Nawet jeżeli spędzimy dużo czasu na testowaniu głośników w sklepie czy studio znajomego, akustyka pomieszczenia ma ogromny wpływ na końcowe brzmienie. Można rozróżnić kilka charakterystyk brzmień, jednak nie należy się spodziewać że wszędzie zabrzmią tak samo.

Podsumowanie

Jeżeli wiesz już mniej więcej jak działają i zachowują się monitory w różnych sytuacjach, możesz udać się do dobrego sklepu muzycznego, w którym uzyskasz dodatkową. Jeżeli jest taka możliwość, weź monitory do domu i dokładnie sprawdź jak brzmią. Jeżeli to nie będzie to, zwyczajnie je zwróć i szukaj aż do skutku.