PODSTAWY HOMERECORDINGU

Wielu muzyków marzy o tym aby pewnego dnia nagrać swoją muzykę. Dawniej w celu nagrania muzyki należało udać się do profesjonalnego studia nagrań, lecz dzisiaj w celu amatorskiego zarejestrowania dźwięku nie ma takiej potrzeby. Mowa tu o łatwym nagraniu dźwięku, tak by miał on wysoką jakość i był pozbawiony szumu. Jak zbudować domowe studio nagrań by nie zrujnować budżetu? Jeżeli zależy nam na nagraniu gitar elektrycznych lub instrumentów elektronicznych, doskonale sprawdzi się do tego celu interfejs audio, czyli niewielka skrzynka do której podłączamy instrument i nagrywamy dźwięk bezpośrednio na komputer bez obaw o to, że na nagraniu usłyszymy także dźwięki z otoczenia, na przykład szczekanie psa, śmiech dzieci czy dźwięk przejeżdżającego za oknem samochodu.

Nagrywanie za pośrednictwem interfejsu jest bardzo wygodne, jednak jeśli zależy nam na tym aby dźwięk był jeszcze bardziej głęboki i naturalny, wówczas warto użyć mikrofonu. Jaki mikrofony będą odpowiednie? Do wyboru mamy mikrofony dynamiczne i pojemnościowe, jednak jeśli zależy nam na tym by połączyć jakość z wygodą a przy tym nie wydać fortuny, wówczas dobrym wyborem będzie mikrofon USB. Jak sama nazwa wskazuje, takie urządzenie wpinamy do komputera za pomocą złącza USB.

Po chwili zainstalują się sterowniki i mikrofon będzie gotowy do działania. Niektóre interfejsy posiadają wejście mikrofonowe, dzięki czemu można używać zarówno interfejsu jak i mikrofonu. Taki sprzęt w zupełności wystarczy do domowego nagrywania, lecz jeśli zależy nam na tym by rezultaty były jeszcze lepsze, warto wygłuszyć pomieszczenie. Gładkie ściany łatwo odbijają dźwięk, co jest niepożądanym efektem. Możemy wygłuszyć pokój wieszając na ścianach koce, tworząc maty do wygłuszania z opakowań po jajkach, lub inwestując w profesjonalne maty. To jak zabrzmi nasze finalne nagranie zależy również od tego w jaki sposób zmiksujemy je na komputerze. Do tego celu będzie nam potrzebny program, lecz na początek w zupełności wystarczy darmowe oprogramowanie dostępne do pobrania w internecie