Magia brzmienia

Możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że brzmienie brzmieniu nie równe. A z czego to wynika? Wpływ na to ma bardzo wiele czynników a te w dużej mierze zależą już od rodzaju samego urządzenia z jakim mamy do czynienia. W branży muzycznej mamy do czynienia z dwoma rodzajami różnego rodzaju urządzeń i instrumentów. W przypadku np.: instrumentów akustycznych typu akordeon, pianino czy gitara, decydujący wpływ na jakość uzyskanego brzmienia ma przede wszystkim jakości materiału z jakiego został dany instrument wykonany. Do tego dochodzi rodzaj technologii oraz oczywiście dokładność, czyli tzw. kunszt samego wykonania i wykończenia. W przypadku urządzeń elektronicznych takich jak różnego rodzaju efekty, procesory, korektory itp. Tu najważniejszą rolę odgrywają podzespoły elektroniczne, ich zaawansowana technologia, jakość wykonania oraz wydajność. Dawniej każdy element takiego urządzenia elektronicznego był montowany oddzielnie na płytce, teraz w dobie układów scalonych wiele elementów elektronicznych, głównie tranzystorów i diod zainstalowanych jest w zminiaturyzowanej formie w jednym małym elemencie elektronicznym zwanym układem scalonym. Technologia oparta na układach scalonych zrewolucjonizowała rynek sprzętu elektronicznego. Urządzenia oparte o tą technologię są coraz doskonalsze, wydajniejsze, funkcyjniejsze a przy tym koszty ich produkcji są tańsze. To wszystko przekłada się na większą dostępność tych urządzeń dla osób z mniej zasobnymi portfelami, choć oczywiście i dziś nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na najnowsze klasy urządzenia. Jest to jednak zdecydowanie prostsze niż miało to miejsce przed laty, gdzie na profesjonalny sprzęt mogły sobie pozwolić tylko studia muzyczne i znane zespoły muzyczne.

Jakie urządzenie kreują brzmienie 

Jest na rynku szereg różnych urządzeń, które odpowiadają za kreowanie i modelowanie brzmienia. Ogromną część tego asortymentu stanowią między innymi różnego rodzaju efekty gitarowe począwszy od tych małych tzw. kostek, po bardzo rozbudowane multiefekty. To jednak stanowi tylko jakąś część asortymentu, bo tego rodzaju urządzenia jak procesory, korektory są używane przez innych instrumentalistów w tym też w bardzo dużej mierze przez wokalistów. Dzięki postępowi i technologii nawet bardzo przeciętny brzmieniowo wokal można tak podrasować, że będzie dobrze brzmiał. Już odpowiednie ustawienie tych podstawowych parametrów takich jak tony wysokie, średnie i niskie oraz dodanie odpowiedniej ilości panoramy, głębi i pogłosu sprawia, że zwykły głos może bardzo ładnie i dźwięcznie zabrzmieć.  

Procesory i korektory

Do jednych z najpopularniejszych urządzeń kreujących i modelujących brzmienie instrumentu należą wszelkiego rodzaju korektory i procesory.  Jest też oddzielna grupa urządzeń dedykowana dla wokalistów, to są m.in. różnego rodzaju harmonizery. Jeżeli chodzi o taki podstawowy podział jaki możemy zastosować w tego rodzaju urządzeniach to: procesory dedykowane do konkretnych zadań jak np.: procesor efektów czy dynamiki oraz procesory wielozadaniowe. W skład tych drugich wchodzi szereg różnorakiego sprzętu m.in. przedwzmacniacze, miksery, interfejsy itp.  

Podsumowanie

Dziś rynek sprzętu muzycznego oferuje nam ogromną ilość sprzęt dedykowanego pod konkretne wymagania i oczekiwania. Warto dobrze zapoznać się ze specyfiką danego urządzenia i osobiście przetestować je. Często dany efekt czy procesor może okazać się tak wszechstronny, że nie tylko doskonale sprawdza się np.: do podrasowania brzmienia instrumentalnego, ale równie dobrze może wzbogacić wokal. Nie bez powodu mówi się też, że w studio nagrań można dokonać istnych cudów. Oczywiście prawdziwa weryfikacja przychodzi, jak przyjdzie nam zagrać lub zaśpiewać na żywo bez tych wszystkich udoskonaleń, co nie zmienia faktu, że wszyscy dążymy do doskonałości i należy korzystać z dobrodziejstw technologii i postępu.